Zostałam ustawiona do pionu że się opuszczam w temacie :) więc posłusznie się melduję z kolejnym wpisem dotyczącym haftu ze Schwalm.
Mamy już zgromadzone materiały do wyszywania, pora na przygotowanie tkaniny.
Nieodłącznym elementem prac wykonywanych w tej technice jest mereżkowe wykończenie wzoru - dlatego obszar w którym będziemy rozplanowywać wzór, należy z każdej strony powiększyć o ok. 8-15 cm. Wielkość ta zależy od tego, jak szeroką "listwę" z podłożonego materiału chcemy mieć dookoła.
Przygotowanie tkaniny powinniśmy rozpocząć od fastrygowania :) Tym razem nie ma znaczenia co ile nitek, chodzi tylko o wyznaczenie linii prostych.
Wg publikacji w necie, linie powinny być:
- centralnie przez środek tkaniny, w pionie i poziomie
- pionowo i poziomo wyznaczając kwadrat czy prostokąt w którym mieści się wzór
- na krzyż, pod kątem 45 st. w każdym rogu.
Albowiem haft ten opiera się na symetrii - 99% wzorów składa się z lustrzanego odbicia i ma linię poprowadzoną przez środek wzoru. W zależności od tego czy wzór umieszczamy w rogu czy po środku boku pracy, przerywana linia na wzorze powinna pokrywać się z naszą fastrygą.
Jak wiecie, ja należę do gatunku leni, a i tak moje fastrygowanie zostało uznane za przejaw nadgorliwości :)
U mnie są tylko fastrygi pionowo i poziomo wyznaczające pole w którym rozplanowany jest wzór, oraz w rogach kawałek fastrygi pod kątem żeby można było do nie dopasować wzór.

Jak już mamy z zarys naszej serwety, możemy przystąpić do przenoszenia wzoru.
Jak na razie znam dwie metody, jedną wypróbowałam a drugiej mam zamiar spróbować.
Metoda pierwsza polega na nazwijmy to w skrócie - przenoszeniu ołówkiem. Wykorzystać można zwykły miękki ołówek.
Minusy tej metody:
- ołówek potrafi brudzić - co prawda później się to spierze, ale trochę nici i tkanina mogą się nam ufaflunić.
- potrzeba pewnej wprawnej ręki w rysowaniu - ja klęłam na czym świat stoi a i teraz w paru miejscach muszę się domyślać co autor miał na myśli rysując dany element.
- tą metodę można zastosować tylko w przypadku jasnych materiałów.
Plusy:
- nie trzeba inwestować w żadne dodatkowe gadżety :)
Wydrukowany wzór umieszczamy pod materiałem, rysunkiem w stronę tkaniny. Staramy się ukośną linię zgrać z fastryga która biegnie pod kątem 45 st. Od linii pionowych i poziomych rysunek powinien być w odległości ok. 0,5 - 1 cm.
Jak już mamy odpowiednio ułożone, przypinamy szpilkami w paru miejscach i rysujemy :D

A tak wygląda narysowane:


Druga metoda jest moim zdaniem łatwiejsza (jako że rysowanie po konturach rysunku przez tkaninę szło mi jak krew z nosa). Wykorzystuje się pisak do termokopiowania. Specjalnym pisakiem do kopiowania żelazkiem odrysowujemy kontury wzoru - najczęściej po lewej stronie rysunku, w zależności od tego od tego, jak grube mamy kontury wydrukowane i czy widać jak się po nim maluje pisakiem do kopiowanie. Potem przykładamy rysunkiem do tkaniny, przykładamy żelazko raz koło razu (nie suwamy!) i już :D. Rysując od lewej strony, trzeba pamiętać że mamy wtedy odbicie lustrzane, i sprawdzić czy aby na pewno nasz wzór należy do tej grupy 99% ;)
Zostawiłam jeden róg pusty, jak tylko odbiorę swój (już zamówiony) pisak, pokażę wam zdjęcia.
No to następnym razem zaczynamy wyszywać :)